Skip to content

23 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1991

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 27, 2020

Property Information

Block496.21
Lot31
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.23

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,846
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,600
42%
Improvement Value:$169,300
58%
Total Assessment$293,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,960+1.4%
2024$5,875+6.3%
2023$5,525+1.6%
2022$5,437+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,846DeedBook 3949, Page 919

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 3662, Page 100Recorded2/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 2071, Page 323