Skip to content

33 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1991

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block496.21
Lot36
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.23

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,355
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
51%
Improvement Value:$118,500
49%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,904+1.5%
2024$4,834+6.3%
2023$4,546+1.6%
2022$4,473+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,355DeedBook 3861, Page 891

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 2851, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$134,080
DeedBook 2082, Page 271