Skip to content

58 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block496.22
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.21

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S-F-S-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,520
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
44%
Improvement Value:$148,400
56%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,081+1.7%
2024$4,997+6.7%
2023$4,683+1.8%
2022$4,602+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 2720, Page 498

Property Sale

Sale
$102,274
DeedBook 1730, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1988