Skip to content

70 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block496.22
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,610
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
44%
Improvement Value:$147,900
56%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,321+1.6%
2024$5,237+12.0%
2023$4,674+1.8%
2022$4,593+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,610DeedBook 4185, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$123,620
DeedBook 1722, Page 735