Skip to content

66 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block496.22
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.21

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage961
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,000
55%
Improvement Value:$96,100
45%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,313+1.6%
2024$4,245+6.4%
2023$3,991+1.7%
2022$3,925+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft961DeedBook 3965, Page 599

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 2528, Page 90

Property Sale

Sale
$89,307
DeedBook 1737, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1988