Skip to content

86 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$100,040
Last Sale Date
May 27, 1988

Property Information

Block496.23
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.21

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,490
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
49%
Improvement Value:$128,800
51%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,107+1.5%
2024$5,033+6.3%
2023$4,734+1.6%
2022$4,658+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$100,040

To:

Sq Ft1,490DeedBook 1763, Page 209