Skip to content

50 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 25, 2010

Property Information

Block496.23
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.21

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,690
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
43%
Improvement Value:$160,300
57%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,705+1.5%
2024$5,623+6.3%
2023$5,288+1.6%
2022$5,204+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,690DeedBook 3429, Page 430

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 1924, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1988