Skip to content

10 Shadbush LaneCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2010

Property Information

Block496.23
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.21

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,744
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
42%
Improvement Value:$155,900
58%
Total Assessment$270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,494+1.5%
2024$5,415+6.3%
2023$5,093+1.6%
2022$5,012+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3171, Page 733

Property Sale

Sale
$119,580
DeedBook 1770, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1988