Skip to content

10 Deer RunCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block496.25
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.20

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
53%
Improvement Value:$104,500
47%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,533+1.5%
2024$4,468+6.3%
2023$4,202+1.6%
2022$4,135+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$487,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 4247, Page 488

Property Sale

Sale
$243,500

To:

Sq Ft1,116DeedBook 3398, Page 290

Property Sale

Sale
$107,468
DeedBook 1963, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1989