Skip to content

8 Thistle LaneCape May, NJ 08204

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block496.26
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.23

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,206
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
50%
Improvement Value:$117,200
50%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,709+1.5%
2024$4,642+12.8%
2023$4,115+1.7%
2022$4,046+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,494
DeedBook 2460, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1994