Skip to content

5 Thistle LaneCape May, NJ 08204

Built 1991

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 18, 2019

Property Information

Block496.27
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.23

Building Details

Building Class16
Description1SF-1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,487
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,200
46%
Improvement Value:$132,900
54%
Total Assessment$246,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,991+1.5%
2024$4,920+6.3%
2023$4,627+1.6%
2022$4,553+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,487DeedBook 3893, Page 726

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 2576, Page 40

Property Sale

Sale
$129,590
DeedBook 2134, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1991