Skip to content

32 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block496.27
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.23

Building Details

Building Class16.5
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,673
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
37%
Improvement Value:$196,900
63%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,338+1.5%
2024$6,247+6.3%
2023$5,875+1.6%
2022$5,781+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,695
DeedBook 2409, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1993