Skip to content

30 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1993

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 11, 2009

Property Information

Block496.27
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.23

Building Details

Building Class16.5
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,007
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,400
35%
Improvement Value:$218,300
65%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,808+1.5%
2024$6,711+6.3%
2023$6,311+1.6%
2022$6,210+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft3,007DeedBook 3374, Page 488

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 3196, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1993