Skip to content

37 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 25, 2011

Property Information

Block496.28
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.23

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,208
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,400
38%
Improvement Value:$196,500
62%
Total Assessment$316,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,427+1.5%
2024$6,335+6.3%
2023$5,958+1.6%
2022$5,863+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 3466, Page 843

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 3222, Page 667

Property Sale

Sale
$154,149
DeedBook 2067, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1990