Skip to content

41 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block496.28
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.23

Building Details

Building Class16.5
Description1SF-2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,768
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,200
42%
Improvement Value:$164,100
58%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,745+1.4%
2024$5,663+6.3%
2023$5,326+1.6%
2022$5,241+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,185
DeedBook 2118, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1991