Skip to content

45 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1991

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 8, 2008

Property Information

Block496.28
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.23

Building Details

Building Class16
Description1SF-1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,590
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
46%
Improvement Value:$132,600
54%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,771+1.5%
2024$4,700+6.7%
2023$4,405+1.7%
2022$4,331+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,590DeedBook 3352, Page 537

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 2175, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1991