Skip to content

205 Pontaxit AvenueCape May, NJ 08204

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2003

Property Information

Block496.29
Lot104
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.18

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,391
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
46%
Improvement Value:$124,300
54%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,383+1.7%
2024$4,310+6.7%
2023$4,037+1.8%
2022$3,966+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 2903, Page 886

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2854, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 2476, Page 302