Skip to content

3 Drake CourtCape May, NJ 08204

Built 2000

Last Sale Price
$142,900
Last Sale Date
Jan 30, 2002

Property Information

Block496.29
Lot105
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.18

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,881
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,700
40%
Improvement Value:$155,900
60%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,275+1.6%
2024$5,191+6.4%
2023$4,881+1.7%
2022$4,800+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$142,900

To:

Sq Ft1,881DeedBook 2947, Page 721

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2854, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2476, Page 311