Skip to content

26 Widgeon WayCape May, NJ 08204

Built 1999

Last Sale Price
$239,500
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block496.29
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,432
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,300
46%
Improvement Value:$129,400
54%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,872+1.6%
2024$4,795+6.4%
2023$4,508+1.7%
2022$4,434+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$239,500

To:

Sq Ft1,432DeedBook 3547, Page 334

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 2888, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1999