Skip to content

16 Widgeon WayCape May, NJ 08204

Built 2001

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block496.29
Lot27
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,462
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
42%
Improvement Value:$158,600
58%
Total Assessment$273,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,534+1.6%
2024$5,446+13.2%
2023$4,812+1.7%
2022$4,732+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,462DeedBook 3823, Page 256

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3067, Page 376

Property Sale

Sale
$132,750
DeedBook 2925, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 2869, Page 23