Skip to content

8 Eider LaneCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 4, 2011

Property Information

Block496.29
Lot30
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,377
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,600
48%
Improvement Value:$123,000
52%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,789+1.6%
2024$4,713+6.4%
2023$4,432+1.7%
2022$4,358+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,377DeedBook 3452, Page 273

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 2944, Page 222

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 2662, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2476, Page 311