Skip to content

4 Eider LaneCape May, NJ 08204

Built 1999
Other Exempt

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 2, 2018

Property Information

Block496.29
Lot32
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,735
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
43%
Improvement Value:$149,500
57%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$4,531+0.0%
2019$4,531+1.4%
2018$4,469+3.3%
2017$4,328+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,735DeedBook 3775, Page 972

Property Sale

Sale
$128,100
DeedBook 2836, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2476, Page 311