Skip to content

3 Grebe CourtCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$164,787
Last Sale Date
May 17, 2002

Property Information

Block496.29
Lot37
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.20

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,180
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,400
39%
Improvement Value:$187,700
61%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,256+1.6%
2024$6,157+6.4%
2023$5,789+1.7%
2022$5,694+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$164,787

To:

Sq Ft2,180DeedBook 2964, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 2927, Page 391