Skip to content

9 Widgeon WayCape May, NJ 08204

Built 1999

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block496.29
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,455
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,800
44%
Improvement Value:$142,200
56%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,141+1.6%
2024$5,060+6.4%
2023$4,757+1.7%
2022$4,679+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft1,455DeedBook 3641, Page 286

Property Sale

Sale
$123,100
DeedBook 2799, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 2476, Page 302