Skip to content

37 Cormorant WayCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$161,500
Last Sale Date
Jul 26, 2002

Property Information

Block496.29
Lot52
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,324
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,600
48%
Improvement Value:$128,500
52%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,751+1.7%
2024$4,672+6.7%
2023$4,378+1.8%
2022$4,302+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$161,500

To:

Sq Ft1,324DeedBook 2978, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 2002