Skip to content

27 Cormorant WayCape May, NJ 08204

Built 2001

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block496.29
Lot63
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,552
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,800
44%
Improvement Value:$140,200
56%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,100+1.6%
2024$5,020+6.4%
2023$4,720+1.7%
2022$4,642+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,552DeedBook 4227, Page 899

Property Sale

Sale
$415,500
Sq Ft1,552DeedBook 4096, Page 780Recorded1/18/2023

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 2934, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 2001