Skip to content

13 Widgeon WayCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Aug 16, 1999

Property Information

Block496.29
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,408
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
48%
Improvement Value:$128,800
52%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,786+1.7%
2024$4,706+6.7%
2023$4,410+1.8%
2022$4,333+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 2821, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 2476, Page 302