Skip to content

5 Cormorant WayCape May, NJ 08204

Built 1999

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block496.29
Lot75
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.17

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,801
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,400
43%
Improvement Value:$156,000
57%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,554+1.6%
2024$5,466+6.4%
2023$5,140+1.7%
2022$5,054+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$418,000

To:

Sq Ft1,801DeedBook 4124, Page 64

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2825, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1999