Skip to content

4 Cormorant WayCape May, NJ 08204

Built 2001
Other Exempt

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block496.29
Lot79
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,514
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,300
45%
Improvement Value:$136,800
55%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$4,109+1.5%
2018$4,050+3.5%
2017$3,913+4.0%
2016$3,762+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

To:

Sq Ft1,514DeedBook 3764, Page 614

Property Sale

Sale
$135,800
DeedBook 2895, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2847, Page 764