Skip to content

7 Eider LaneCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block496.29
Lot94
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,245
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,100
49%
Improvement Value:$115,900
51%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,365+1.7%
2024$4,292+6.7%
2023$4,020+1.8%
2022$3,950+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2989, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2476, Page 311