Skip to content

426 Breakwater RoadCape May, NJ 08204

Built 2004

Last Sale Price
$674,900
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block497.01
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.04

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,179
Acreage1.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,600
32%
Improvement Value:$271,500
68%
Total Assessment$399,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,122+1.6%
2024$7,998+6.6%
2023$7,503+1.5%
2022$7,391+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$674,900

To:

Sq Ft2,179DeedBook 4085, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2966, Page 19

Property Sale

SaleMulti
$26,500
DeedBook 2838, Page 459

Property Sale

SaleMulti
$1,314
DeedBook 2443, Page 188