Skip to content

430 Breakwater RoadCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Price
$135,300
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block497.01
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,247
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,500
59%
Improvement Value:$68,800
41%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,425+1.5%
2024$3,373+6.6%
2023$3,164+1.5%
2022$3,117+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$135,300

To:

Sq Ft1,247DeedBook 4010, Page 44

Property Sale

Sale
$15,601

From:

To:

Sq Ft1,247DeedBook 3564, Page 569Recorded12/20/2013

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3013, Page 676

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 2308, Page 299

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2204, Page 70

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 1858, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1953