Skip to content

434 Sheridan BlvdCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block497.01
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,310
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,700
59%
Improvement Value:$64,300
41%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,195+1.5%
2024$3,146+6.6%
2023$2,952+1.5%
2022$2,908+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,310DeedBook 3873, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1965