Skip to content

520 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 2005

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block497.01
Lot24.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.04

Building Details

Building Class18.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,348
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,200
15%
Improvement Value:$602,400
85%
Total Assessment$709,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,440+1.5%
2024$14,220+6.6%
2023$13,340+1.5%
2022$13,142+2.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft4,348DeedBook 3098, Page 141

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 3022, Page 411