Skip to content

407 George StreetCape May, NJ 08204

Built 2004

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block497.01
Lot24.08
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.06

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,160
Acreage1.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,800
31%
Improvement Value:$349,000
69%
Total Assessment$505,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,293+1.5%
2024$10,136+10.8%
2023$9,144+1.5%
2022$9,008+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft3,160DeedBook 3970, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3041, Page 428