Skip to content

408 George StreetCape May, NJ 08204

Built 2004

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block497.01
Lot24.15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.06

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,524
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
40%
Improvement Value:$236,000
60%
Total Assessment$392,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,977+10.1%
2024$7,248+6.6%
2023$6,800+5.4%
2022$6,452+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,524DeedBook 3687, Page 436Recorded7/27/2016

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3067, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3021, Page 388

Property Sale

Sale
$88,900
DeedBook 2995, Page 117