Skip to content

622 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 2017

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block497.01
Lot28.12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class15
Description1.5SF-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,851
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
33%
Improvement Value:$241,300
67%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+1.5%
2024$7,216+6.6%
2023$6,770+1.5%
2022$6,669+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft2,851DeedBook 3691, Page 67

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 3014, Page 560

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 1889, Page 266