Skip to content

422 Sheridan BlvdCape May, NJ 08204

Built 1964
Other Exempt

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 29, 2014

Property Information

Block497.01
Lot32
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,524
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
52%
Improvement Value:$86,300
48%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$2,978+4.2%
2014$2,858+0.1%
2013$2,856+0.7%
2012$2,837-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,524DeedBook 3582, Page 828

Property Sale

SaleMulti
$191,900
DeedBook 3055, Page 927

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1615, Page 1190

Property Built

Built

Year Built: 1964