Skip to content

232 Breakwater RoadCape May, NJ 08204

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block497.01
Lot4.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class13
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage320
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,600
92%
Improvement Value:$7,900
8%
Total Assessment$103,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,106+1.5%
2024$2,074+6.6%
2023$1,946+1.5%
2022$1,917+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900