Skip to content

445 Sheridan BlvdCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block497.03
Lot5.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage685
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
69%
Improvement Value:$42,300
31%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,747+1.5%
2024$2,705-7.4%
2023$2,922+1.5%
2022$2,878+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,121DeedBook 3933, Page 797

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3355, Page 52

Property Sale

SaleMulti
$46,900
DeedBook 1668, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1973