Skip to content

441 Sheridan BlvdCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 16, 1999

Property Information

Block497.03
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,368
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,700
48%
Improvement Value:$100,400
52%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,930+1.6%
2024$3,870+6.6%
2023$3,630+1.5%
2022$3,576+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 2831, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 2146, Page 325

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 1732, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1953