Skip to content

426 James StreetCape May, NJ 08204

Built 1976

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 5, 1995

Property Information

Block497.04
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,377
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,900
40%
Improvement Value:$145,800
60%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,669+1.6%
2024$4,594+7.0%
2023$4,294+1.6%
2022$4,226+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,377DeedBook 2606, Page 298

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 1547, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1976