Skip to content

168 Briarwood DriveCape May, NJ 08204

Built 1975

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 22, 2012

Property Information

Block497.06
Lot24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.03

Building Details

Building Class15
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,600
47%
Improvement Value:$84,300
53%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,234+1.6%
2024$3,184+6.6%
2023$2,987+1.5%
2022$2,943+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 3506, Page 431

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2914, Page 910

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 2012, Page 60

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 1606, Page 1081

Property Built

Built

Year Built: 1975