Skip to content

1 Paddock LaneCape May, NJ 08204

Built 1976

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
May 17, 2010

Property Information

Block497.07
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,175
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,100
46%
Improvement Value:$93,000
54%
Total Assessment$171,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,482+1.6%
2024$3,429+6.6%
2023$3,217+1.5%
2022$3,169+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$209,900

To:

Sq Ft1,175DeedBook 3418, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 2427, Page 342

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 1729, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1976