Skip to content

8 Trotter WayCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 31, 2008

Property Information

Block497.09
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.03

Building Details

Building Class15.5
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,100
43%
Improvement Value:$115,400
57%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,121+1.5%
2024$4,058+6.6%
2023$3,807+1.5%
2022$3,750+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,554DeedBook 3327, Page 7

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2817, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1978