Skip to content

3 Saddle CourtCape May, NJ 08204

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2006

Property Information

Block497.09
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,400
51%
Improvement Value:$75,500
49%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,112+1.6%
2024$3,064+6.6%
2023$2,875+1.5%
2022$2,832+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 2939, Page 833

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2736, Page 932

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 1600, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1985