Skip to content

16 Trotter WayCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jan 31, 1992

Property Information

Block497.09
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.03

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,714
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,900
31%
Improvement Value:$180,000
69%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,289+1.5%
2024$5,208+6.6%
2023$4,886+1.5%
2022$4,813+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft2,714DeedBook 2222, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1978