Skip to content

15 Timber LaneCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$97,500
Last Sale Date
Sep 30, 1983

Property Information

Block497.10
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.03

Building Details

Building Class15.5
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,779
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
34%
Improvement Value:$150,400
66%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,378+1.6%
2024$4,307+7.0%
2023$4,025+1.6%
2022$3,961+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$97,500

To:

Sq Ft1,779DeedBook 1540, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1979