Skip to content

13 Timber LaneCape May, NJ 08204

Built 1980

Last Sale Date
May 22, 1980

Property Information

Block497.10
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.03

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,008
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
34%
Improvement Value:$149,400
66%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,607+1.5%
2024$4,537+6.6%
2023$4,256+1.5%
2022$4,193+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980