Skip to content

3 Trotter WayCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 18, 2005

Property Information

Block497.10
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.03

Building Details

Building Class15.5
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,910
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,500
36%
Improvement Value:$138,400
64%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,414+1.5%
2024$4,347+6.6%
2023$4,078+1.5%
2022$4,017+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,910DeedBook 3138, Page 690

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 1668, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1977